Płyty DVD

Płyty szkoleniowe DVD:
– „Kata część 1”
– „Kata część 2”

Klub Karate Tradycyjnego „ORZEŁ” Poznań wspólnie z firma PIRANUS PPHU oraz dzięki firmie Canon Polska, przygotowaliśmy płyty DVD z materiałem szkoleniowym zawierającym kata Heian Shodan, Heian Nidan i Heian Sandan, Heian Yodan i Heian Godan. Materiał przedstawiający kata, składa się z czterech części. Pierwsza przedstawia cztery ujęcia, kata filmowane każde z innej strony, wykonywane powoli, zgodnie z rytmem oraz jedno filmowane z przodu wykonane zgodnie ze wszystkimi zasadami. Druga część to embusen. Cały schemat kata jest podzielony na poszczególne sekwencje filmowane z góry ilustrowane ustawieniem stóp w poszczególnych pozycjach oraz precyzujące kolejność ruchów stóp w poszczególnych sekwencjach. Trzecia część zawiera ważniejsze punkty , charakterystyczne dla każdego kata. Umiejscowienia poszczególnych ruchów ilustrowane jest planszami z embusen, łącznie ze wskazaniem położenia filmujących kamer. Poszczególne ruchy pokazywane są w zbliżeniu oraz filmowane są z kilku kierunków. Przed każdą z nich pokazany jest fragment kata w którym się znajdują. Czwarta część to bunkai. Podobnie jak w ważniejszych punktach filmowane są z kilku stron, ilustrowane planszami z embusen, fragmentami kata oraz wykonywane są powoli oraz przy pełnej prędkości. Mamy nadzieję, że prezentowany przez nas materiał zainteresował Państwa. Kolejna płyta z materiałem dotyczącym kata ukaże się, mamy nadzieję, za pół roku.Podstawą nauczania w karate tradycyjnym jest kata. Składa się ono z serii ruchów mających dać możliwość ćwiczącemu rozwinięcia umiejętności walki z jednym bądź kilkoma przeciwnikami. Kata rozpoczyna się od technik obronnych podkreślających nieagresywny charakter karate. Ćwiczenie odbywa się wzdłuż określonych linii przemieszczania się zwanych embusen. Powinno rozpoczynać się i kończyć w tym samym miejscu. W czasie wykonywania kata należy zwracać baczną uwagę na właściwe napięcie mięśni, oddech, rytm oraz cały czas wyobrażać sobie przeciwników z którymi się walczy. Naukę kata rozpoczyna się od nauki pięciu podstawowych form zwanych Heian. Dzięki temu filmowi można zapoznać się z trzema z nich. Oprócz filmowanej z pięciu stron formy, pokazujemy embusen, dzięki czemu łatwo zlokalizować najważniejsze dla danego kata, charakterystyczne miejsca. Ustawienia kamer z różnych stron pozwalają zapoznać się ze szczegółami często niewidocznymi na pierwszy rzut oka. Dla charakterystycznych dla danego kata miejsc zaproponowano także interpretacje, pozwalające na praktyczne zastosowanie niezrozumiałych początkowo ruchów. Płyta jest przeznaczona zarówno dla zupełnie początkujących adeptów karate jak i tych ćwiczących kilka lat, którzy z pewnością będą mieli okazję porównania własnej wiedzy z prezentowanym wzorcem. Mamy nadzieję, że dzięki zaprezentowanym przykładowym zastosowaniom poszczególnych technik łatwo zrozumiałe stanie się, że kata nie zawiera zbędnych ruchów i nie jest ćwiczeniem samym w sobie (treść z okładki płyty).

MISTRZOWIE:
Andrzej Zarzeczny 4 DAN
Absolwent AWF w Poznaniu.
Uprawia karate od 1981 roku, przez cały czas w Klubie Karate Tradycyjnego 'ORZEŁ’ Poznań.Instruktor klasy międzynarodowej.
Wicemistrz świata w kata drużynowym – Pruszków ’98. XX
Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym Łódź ’99 – II m. w kata drużynowym i III m. w kata indywidualnym.
Mistrz Europy w kata drużynowym stylowych mistrzostw Europy Tenvald ’99.
Wicemistrz świata w fuku-go i brązowy medalista w kata drużynowym – Treviso ’94.
Mistrz Europy w Fuku-go Bukareszt 1996.
Wielokrotny medalista mistrzostw Europy w fuku-go, kata indywidualnym i kata drużynowym.
Mistrz Polski 2000 w kata indywidualnym.
Wicemistrz Europy w kata drużynowym Kijów 2000.
Wicemistrz Świata w kata drużynowym i brązowy medalista w kata indywidualnym MŚ Bolonia 2000.
Mistrz Europy w kata drużynowym FUDOKAN- 2001
Wicemistrz Europy w kata drużynowym i brązowy medalista w kata indywidualnym ME Moskwa 2002.
Uczestnik zawodowej ligi karate tradycyjnego od 2001.
Wicemistrz Świata w kata drużynowym Belgrad 2002
Mistrz Polski w kata drużynowym 2003
Wicemistrz Europy w kata drużynowym Wilno 2003
OD 2004 roku zrezygnował ze startów w zawodach skupiając się na nauczaniu.

Szymon Gogola 2 DAN
Trenuje karate od 1986 roku w KKT 'ORZEŁ’ Poznań.

Marian Winiecki 2 DAN
Trenuje karate od 1982 roku w KKT 'ORZEŁ’ Poznań.

Obaj są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski oraz turniejów międzynarodowych indywidualnie i drużynowo w KATA, KUMITE, ENBU i FUKUGO
Od kilku lat nie startują w zawodach skupiając się na pracy trenerskiej.

Płyty powstały dzięki współpracy z firmami Canon, Regnis, Agenda.